Czy w dzisiejszych czasach klasyczne analogowe tunery radiowe mają sens?
Słuchanie radia jest aktywnością, jaka od dawna angażuje wiele osób na całym świecie. Wynalazek radia i jego pojawienie się w przestrzeni użytkowej w domach i poza nimi zmieniło postrzeganie wielu sfer. Przede wszystkim ludzie masowo uzyskali dostęp do medium, jakie nie wymaga stosowania skomplikowanych i rozbudowanych urządzeń, albowiem do poprawnego odbioru sygnału wystarczy prosty odbiornik. Jednakże są tunery radiowe, których konstrukcja jest zdecydowanie bardziej złożona i w gruncie rzeczy pojawiły się one na rynku już dłuższy czas temu. Do dziś są osoby, dla których klasyczny tuner analogowy stanowi najlepsze rozwiązanie.
Część pozostaje w użyciu od dekad i są tacy, którzy nigdy z nich nie zrezygnują – chyba że zmusi ich do tego zmienna rzeczywistość technologiczna. Aktualnie większość odbiorników radiowych znajdujących się w użyciu faktycznie stanowią radia analogowe. Większe lub mniejsze, posiadające więcej lub mniej funkcji. Jednocześnie w tle systematycznie coraz większe uznanie zdobywa cyfrowe naziemne radio nadawane w technologii DAB. Pojawia się coraz więcej sprzętu audio, który obsługuje ten standard, a cyfryzacja radia postępuje.
Czy to oznacza, że niedługo analogowy sygnał zniknie? Wydaje się, że mimo dynamiki w świecie technologii jest to wciąż proces odległy. Jednakże są osoby, jakie już dziś doceniają nowe formaty radiowe. Oferują one przede wszystkim znacznie więcej możliwości w sferze audio. Technologie gonią, ale sygnał analogowy wciąż jest żywy! Co do analogowych tunerów, wciąż są one dostępne w sprzedaży. Czasami łączone z innymi funkcjami muzycznymi, a czasami ograniczone jedynie do cech typowego radioodbiornika.
Niezmiennie uznaniem cieszą się także urządzenia sprzed lat, którym pasjonaci poświęcają wiele uwagi. Jednakże trzeba sobie jasno powiedzieć, że w dobie systemów hi-fi z rozbudowanymi możliwościami takie modele tunerów powoli stają się swoistą ekstrawagancją. Przyszłość w dłuższej perspektywie należeć będzie do radia cyfrowego. Pamiętajmy również o streamingowym radiu internetowym, jakie pozwala czerpać z praktycznie nieograniczonych muzycznych zasobów ludziom na całym świecie. Wszystkie te czynniki w pewnym sensie „grają” na niekorzyść klasycznych tunerów analogowych, choć dla pewnego grona audiofilów wciąż pozostają one kultowymi.
Należy nadmienić, że na tym gruncie swego czasu niemało do powiedzenia mieli również polscy producenci. Bazując na rozwiązaniach na przykład japońskich, wytwarzali oni ciekawe rozwiązania, jakie wciąż znajdują się w użyciu i potrafią pozytywnie zaskoczyć działaniem. Na pewno nie jest więc tak, że „analogi” całkowicie odeszły do lamusa.