Czy tworzywo obudowy kolumny ma wpływ na dźwięk?
Kolumna głośnikowa nie jest konstrukcją bardzo skomplikowaną, ale nie może być wykonana w jakikolwiek sposób. Ważne jest przede wszystkim to, aby postawić na odpowiednie materiały, ponieważ mają one naprawdę duży wpływ na to, w jaki sposób gotowy głośnik będzie się spisywał w praktyce. Potencjał w tym zakresie jest naprawdę spory. Warto w tym obszarze stawiać na rozwiązania sprawdzone, a poszczególni producenci mogą pochwalić się kolumnami wykonanymi w bardzo odmienny sposób. Należy w tym kontekście wymienić kilka podstawowych rozwiązań, jakie na polskim i światowym rynku są obecne, ciesząc się przy tym niemałym powodzeniem. Czasami głośniki posiadają obudowy z surowych płyt wiórowych, aczkolwiek tyczy się to niemal wyłącznie modeli prototypowych. Jeśli chodzi o te w seryjnej produkcji, używa się rozwiązań innego rodzaju, jak na przykład płyty OSB.
Dobrze tłumi rezonanse oraz wewnętrzne wibracje, choć z uwagi na stosunkowo gęstą strukturę jest nieco trudniejsza w obróbce. Mimo to można spotkać kolumny wykonane właśnie z jej wykorzystaniem. Potencjał jaki kryje się w takich płytach jest spory. Popularne są również płyty MDF, a więc płyty pilśniowe o średniej gęstości. Od sklejki aż po kamień naturalny – różne oblicza obudów głośnikowych Bardzo dobrym materiałem używanym do wytwarzania obudów dobrych głośników jest sklejka. Posiada ona świetnie oceniane właściwości w zakresie związanym z izolacją rezonansową, ale także wytłumianiem dźwięków. Trudno ją szlifować, ale dobrze znosi wyginanie na gorąco.
Zawiera w sobie zalety związane z solidnością, a przy tym ma bardzo pozytywne walory czysto akustyczne. Można ją przy tym dość łatwo lakierować na rożne kolory, co przekłada się na wizualną atrakcyjność wykończonego głośnika. Posiada on wówczas świetną prezencję i sprawdzi się także jako element dekoracji pomieszczenia. Bardzo specyficznym materiałem, jaki można wykorzystać przy wyrobie głośników, jest naturalny kamień. Jednakże głośnik z taką obudową stanowi na rynku rzadkość, a te, które zostają oddane do dyspozycji klientów są z reguły limitowanymi, typowo rzemieślniczymi rozwiązaniami. Każdy z egzemplarzy posiada sporą wagę własną, ponieważ kamień jest z natury swojej ciężki. Przykładowo głośnik z obudową ze sklejki o tych samych rozmiarach i podzespołach może warzyć około siedmiu kilogramów, a taki obudowany kamieniem aż 50! Jasno pokazuje to, jak bardzo wymagającym i trudnym tworzywem w kontekście głośnika jest kamień.