Jakość prądu ma znaczenie – jak kondycjoner wpływa na dźwięk?
W idealnym świecie zestaw hi-fi wystarczyłoby podłączyć do prądu i uruchomić. W tym momencie powinien on nam prezentować pełnię swoich możliwości. Jednakże w praktyce realia potrafią wyglądać nieco inaczej. Okazuje się, że działające urządzenie audio może mieć zupełnie inny charakter pracy w zależności od tego, jak jest zasilane. Dlaczego się tak dzieje? Prąd z gniazdka może generować pewne zakłócenia, które odbijają się na jakości odtwarzanego dźwięku.
Tak może być, ale wcale nie musi, ponieważ jest to w największym stopniu uzależnione od sposobu wykonania zestawu audio. Czasami nie potrzebuje on w tym zakresie żadnej dodatkowej optymalizacji. Warto pamiętać o tym, że coraz więcej producentów wyposażenia audio dąży do tego, aby oddawać w ręce swoich klientów sprzęt całkowicie samowystarczalny. Taki, który zwyczajnie wystarczy podłączyć do gniazdka i już będzie pracować jak należy. To zasługa wbudowanych filtrów, jakie eliminują ewentualne zakłócenia i interferencje.
Bywa, że w instrukcjach sprzętu zostaje wprost napisane, aby nie korzystać na przykład z kondycjonerów, ponieważ nie są one tak naprawdę potrzebne. Tu dochodzimy do istotnego pytania – czym w ogóle jest kondycjoner i jakie zadanie w świecie dźwięku spełnia? Kondycjoner audio – nie zawsze okazuje się nam przydatny Mówiąc w największym skrócie, kondycjoner to specjalnie zaprojektowana listwa zasilająca, której zadaniem jest optymalizacja zasilania pod kątem jakości odtwarzania dźwięku. Kondycjonery trzymają prąd z gniazdka trochę „na uwięzi”, zapewniając takie ilości napięcia, jakie są możliwe dla uzyskania odpowiednich efektów. Nie są to jednak akcesoria nieomylne i wcale nie jest powiedziane, że w każdym przypadku kondycjoner spełni pokładane w nim nadzieje. Zdarza się na przykład, że wzmacniacz za jego pośrednictwem otrzymuje zbyt małe napięcie, co siłą rzeczy nie poprawia stabilności jego działania.
Na rynku znajdziemy wiele modeli kondycjonerów, które są różnie oceniane przez użytkowników i ekspertów. Warto przy podejmowaniu decyzji opierać się na ich zdaniu, zwłaszcza gdy po raz pierwszy sięgamy po takie akcesorium. Nie mając wcześniejszych doświadczeń z takim urządzeniem, musimy mieć jakąś bazę do decyzji. Grunt, aby upewnić się, że w przypadku posiadanego przez nas sprzętu audio takie urządzenie jak kondycjoner w ogóle ma sens. Jeśli producent twierdzi, że nie, posłuchajmy go.
W razie potrzeby zawsze możemy dokupić listwę zasilającą dedykowaną sprzętowi muzycznemu.